Horehroní

   Turistické cíle | Města a obce | Mapy | Mapa | Výlety do okolí  
Ubytování a služby


    Region Horehroní, patřící v minulosti do Zvolenské župy, je v současnosti vymezený okresy Banská Bystrica a Brezno. Nachází se uprostřed Slovenska v Horehronském podolí, které je součástí Zvolenské kotliny, od pramene Hronu až po Hronsek, kde končí okres Banská Bystrica. Hron je druhá nejdelší slovenská řeka (298 km), jež se u Štúrova vlévá do Dunaje. Lemuje ji na horním toku Kráľovohoľská část Nízkých Tater na severu a Veporské vrchy na jihu, od Brezna potom Ďumbierská část Nízkých Tater a Starohorské vrchy na severu, Kremnické vrchy na západě a Zvolenská kotlina na jihovýchodě, obklopena výběžky Kremnických a Starohorských vrchů, Veľkou Fatrou a Nízkými Tatrami na severu a západě a Veporskými vrchy na jihu. Obyvatelé si zachovali mnohé prvky lidových tradicí ve svém způsobu života a v jeho každodenním projevu (v řeči, oblékání, zpěvech a tancích).
    Centrem regionu je Banská Bystrica (78 tis. obyvatel), sídlo banskobystrického samosprávního kraje, největší a současně také nejvýznamnější turistické centrum s bohatou historií a množstvím kulturně historických památek a pozoruhodností (městský hrad, kostely, radnice, historické náměstí, muzeum SNP), administrativní, kulturní a hospodářské centrum Horehroní. Povstalecké město, v němž bylo 29. srpna 1944 vyhlášeno SNP.
    Mnohé pomníky ve městě a blízkém okolí připomínají pohnuté události z 2. světové války (Muzeum SNP, Kremnička, Kaliště, Baláže a další).
    Banská Bystrica se vyvinula z nejstaršího osídlení ve 12. století, práva svobodného královského báňského města získala v roce 1255. Nejdříve se dolovalo stříbro a od 14. století měď (Špania Dolina). Největší rozmach dosáhlo město koncem 15. a začátkem 16. století, v době působnosti rodin Thurzovců z Krakova a Fuggerovců z Augsburgu. Historické jádro města s městským hradem (barbakanem), sakrálními budovami a měšťanskými domy je městskou památkovou rezervací. Je obehnáno městskou zdí (na vícero místech zrekonstruovanou) se zachovalými baštami. Městskému hradu dominuje Kostel Panny Marie (s oltářem od Mistra Pavla z Levoče) a Kostel sv. Kříže. K hradnímu komplexu patří také gotická radnice s Oblastní galerií a Matějův dům. Upravené náměstí s dvouvěžovým Kostelem sv. Františka Xaverského, nakloněnou vyhlídkovou hodinovou věží z 16. století a mnohými měšťanskými domy (Thurzův dům - muzeum, Benického dům a další) lákají nejen domácí, ale i zahraniční návštěvníky.
    V blízkém okolí jsou výborné možnosti kulturního a sportovního vyžití, turistiky, cykloturistiky či agroturismu (Kremnické vrchy, Starohorské vrchy, Tajov, Králiky, Kordíky, Turecká, Špania dolina). Banská Bystrica je východištěm turistických vyznačených tras do blízkého i vzdáleného okolí. Jsou zde výborné možnosti sjezdového lyžování a lyžařské turistiky ve známých lyžařských střediscích (Donovaly, Šachtičky, Turecká, Skalka, Krahule, Králiky, Sielnická poľana a další).
    Dalším důležitým centrem je město Brezno (23 tis. obyvatel). Nejstarší zmínka o Brezně je z roku 1265, v roce 1655 bylo povýšeno na královské město. Náměstí má čtvercový tvar, jemuž dominuje městská věž (zvonice), kostel z roku 1785 a bývalá klasicistická radnice z roku 1790 (dnes Horehronské muzeum s expozicemi lidových krojů, výšivek a výrobků ze dřeva). Každoročně v květnu se zde koná literárně-hudební soutěž.
    Brezno je významnou železniční a silniční křižovatkou. Svou výbornou polohou je východištěm do významných turistických a lyžařských center: Chopok-juh (Bystrá dolina, Krpáčovo), Mýto pod Ďumbierem, Čertovica. Vynikající možnosti pěší turistiky po hřebeni Nízkých Tater, či Veporských vrších. Nízké Tatry jsou národním parkem sahajícím až po Telgárt pod Kráľovou hoľou, kde sousedí s národním parkem Slovenský ráj. V blízkosti Brezna můžeme navštívit množství zajímavých míst - Lázně Brusno (léčba nemocí trávicího ústrojí), Nemecká (památník obětem upáleným v době 2. světové války), Horná Lehota, Chvatimech (obnovená úzkorozchodná Čiernohronská železnička do Čierného Balogu-Vydrova), Osrblie (areál biatlonu), Bystrá (Bystrianská jaskyňa), Bacúch (pramen Boženy Němcové), Polomka (svérázné kroje a nářečí), Telgárt (v minulosti Švermovo, jedinečný kruhový železniční tunel, typické horehronské dřevěnice, meteorologická stanice), meandry (zákruty) Hronu a pramen Hronu pod sedlem Besník.
    Hron je nejvyhledávanější řekou na splavy, protože nemá mnoho technických překážek. Běžně se splavuje od Brezna (při vyšším stavu vody už od Heľpy) až do Dunaje, kromě úseku u Veľkých Kozmálovcí (severozápadně od Levic), kde je vodní nádrž.
    Horehroní patří spolu s Liptovem a Spiší k nejpřitažlivějším a nejnavštěvovanějším regionům Slovenska. Celá oblast oplývá turistickými lokalitami, jež je možné navštěvovat po celý rok. Za turistikou, cykloturistikou i lyžováním je možnost cestovat do známých rekreačních středisek. Historické pamětihodnosti jsou soustředěné v centrální části Horehroní (Banská Bystrica, Slovenská Ľupča, Hronsek). V Španej dolině je rezervace lidové architektury, celý region žije lidovými tradicemi a bohatstvím písní a zvyků (Polomka, Heľpa, Šumiac, Mýto pod Ďumbierom, Čierny Balog). V regionu jsou vyhledávané minerální prameny a na ně navázané lázně (Brusno). Atraktivní Čiernohronská železnica s parním vláčkem, jezdící z Chvatimechu do Čierného Balogu, se stala neodmyslitelnou součástí regionu.


         

       

Toto je moje stránka věnovaná Horehroní,
kterou Vás zároveň zvu na návštěvu tohoto krásného koutu Slovenska.
Vítejte.
Rudolf Kukura

    Autoři | Pravidla a ceník | Webmaster    
Předpověď počasí | Orientační ceny na Slovensku

Spiš | Gemer | Liptov | Horehroní | Slovenský ráj | Vysoké Tatry | Nízké Tatry | Belianské Tatry
Pieniny | Spišský hrad | Chrám sv.Jakuba | hrad Ľubovňa | Krásna Hôrka | AquaCity | Bešeňová | Tatralandia | Vrbov | Vyšné Ružbachy

Všechny práva na reprodukci a ukládání do databází, šíření elektronickou cestou jsou podmíněné písemným souhlasem autorů ©.
Stránky si můžete vytisknout pro svou osobní potřebu, nesmíte je však žádným způsobem kopírovat.